Dnia 16 października 2024 r. w Ośrodku Rekolekcyjnym w Zboiskach Caritas Archidiecezji Przemyskiej odbyło się kolejne szkolenie dla wolontariuszy i liderów wolontariatu Caritas, biorących udział w programie „Na codzienne zakupy”.

Program ten już od kilku lat ma za zadanie wesprzeć najbardziej potrzebujących Seniorów. Dzięki przedpłaconym kartom, Seniorzy mający niski dochód miesięczny mogą za darmo zrobić sobie zakupy na kwotę 200 zł. W tym wszystkim wspierają ich wolontariusze, którzy niejednokrotnie sami za nich muszą udać się do sklepu i kupić im najbardziej potrzebne produkty.

Dzięki Fundacji Biedronki i Caritas Polska mogliśmy spotkać się razem z odpowiedzialnymi za program w diecezji i porozmawiać o najważniejszych kwestiach związanych z programem i nie tylko. Tematem przewodnim szkolenia było w tym roku bezpieczeństwo Seniorów. Dlatego też jako pierwsi prelegenci wystąpili policjanci, którzy na co dzień mają do czynienia z różnego rodzaju próbami wyłudzeń pieniędzy od Seniorów. Metoda „na wnuczka”, czy „na policjanta” bywa dzisiaj zastępowana różnymi innymi działaniami. Szkoląc się, chcemy przekazać później informacje naszym podopiecznym, jak nie dać się oszukać.

Kolejne wystąpienie dotyczyło tzw. wojny hybrydowej. Ks. Tomasz Stec, nawiązując do ostatniego zjazdu koordynatorów w Warszawie, mówił o niebezpieczeństwach jakie pojawiają się wówczas gdy wybuchnie konflikt zbrojny. Potrzeba przygotowania odpowiednio wyposażenia plecaka, potrzeba poszukiwania schronienia na czas dezinformacji, czyli 72 godziny po ataku, potrzeba wskazania punktów pomocy, to nielada wezwanie dla władz samorządowych, wolontariuszy i samych Seniorów.

Następnie pani Małgorzata Sielska poprowadziła warsztaty o Seniorach, o ich potrzebach, lękach, problemach, o ich zachowaniu, które czasami niezrozumiałe, tak naprawdę zawsze coś oznacza. Warsztaty prelegentka ubogaciła o ćwiczenia, rozwiązywanie ciekawych testów, sprawdzenie naszych cech charakteru, co ma pomagać w jeszcze lepszym kontakcie z naszymi podopiecznymi.

Dziękujemy wolontariuszom z Ustrzyk Dolnych, Sanoka, Przemyśla, Leszczawy, Tryńczy, Wysokiej Łańcuckiej i Leżajska za liczny udział. W warsztatach uczestniczyło ponad 60 os.