Parafialne Zespoły Caritas

Czym są Parafialne Zespoły Caritas?

Parafialne Zespoły Caritas, to działające przy parafiach grupy charytatywne, które zrzeszają osoby pragnące nieść pomoc i wsparcie najuboższym i najbardziej potrzebującym członkom parafii. Są one nieocenionym wsparciem zwłaszcza dla proboszczów parafii. To z ich pomocy w lokalnych społecznościach, w przypadku jakiejkolwiek losowej sytuacji, mogą korzystać potrzebujący.

Do Parafialnych Zespołów Caritas przynależeć mogą członkowie innych grup działających w lokalnej wspólnocie. Dzieła miłosierdzia można świadczyć uczestnicząc jednocześnie we wspólnocie Ruchu Światło – Życie, Akcji Katolickiej czy w Apostolstwie Modlitwy. Ważne, aby proboszczowie parafii w nagłych losowych zdarzeniach, mieli ludzi na których mogliby się wesprzeć  w organizowaniu pomocy i przeprowadzaniu różnych akcji.

Cele i zadania PZC.

• wspierania działalności charytatywnej modlitwą, ofiarami i czynem;
  • zachęcanie wiernych do modlitwy za żywych i umarłych, do praktykowania wzajemnego przebaczenia oraz pełnienia innych uczynków miłosierdzia;
  • gromadzenie informacji o osobach potrzebujących wsparcia i rozpoznawanie zasadności zgłoszeń;
  • udzielanie ze zgromadzonych środków bezpośredniej pomocy potrzebującym;
  • pozyskiwanie wsparcia od innych instytucji.

Powołanie Zespołu PZC.

Zespół jest powoływany przez proboszcza parafii, który zgłasza jego istnienie w Caritas Archidiecezji Poznańskiej. Zespół korzysta z osobowości prawnej parafii. Proboszcz ponosi odpowiedzialność merytoryczną i finansową za działalność Zespołu. Nowy Zespół swoją działalność rozpoczyna po zgłoszeniu przez proboszcza parafii i zarejestrowaniu go w Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Porozumienie między Proboszczem parafii a Dyrektorem Caritas A. P. może uszczegółowić przepisy Regulaminu w odniesieniu do indywidualnego Zespołu. Parafialny Zespół Caritas działa na zasadach i w sposób określony w Regulaminie Parafialnych Zespołów Caritas w Archidiecezji Przemyskiej.

Kto może zostać Członkiem Zespołu?

Członkami Zespołu są parafianie, którzy zostali przyjęci do niego przez proboszcza. Istnieją dwa rodzaje członkostwa: członek czynny,  członek wspierający. Członkowie czynni realizują działalność charytatywną społecznie poprzez bezpośrednie kontakty z osobami potrzebującymi pomocy. W swej działalności zobowiązani są do dyskrecji. Członkowie wspierający świadczą pomoc finansową w formie zadeklarowanych przez siebie składek (miesięcznych lub kwartalnych).

Komu świadczą pomoc Parafialne Zespoły?

• osobom starszym, chorym i niepełnosprawnym;
  • rodzinom wielodzietnym żyjącym w ubóstwie;
  • osobom ubogim;
  • matkom samotnie wychowującym dzieci;
  • ludziom uzależnionym, którzy tej pomocy potrzebują i jej pragną;
  • osobom samotnym potrzebującym opieki.

Działalność charytatywną Zespół organizuje przez:

Wsparcie duchowe

1. odwiedziny
  2. nawiązanie rozmowy
  3. wspólną modlitwę
  4. ewangelizację
  5. pomoc w dotarciu do kościoła itp.

Pomoc materialną

1. wsparcia finansowego, przyznawanego w gotówce
  2. przekazywanie darów rzeczowych

Pomoc opiekuńczo-usługową

1. odwiedzanie osób będących w potrzebie
  2. wykonywaniu różnych czynności domowych
  3. poprzez włączenie potrzebujących w różne akcje Caritasu.