W ramach projektu „Sukces – program wsparcia podmiotów ekonomii społecznej  w funkcjonowaniu w sieciach, partnerstwach i klastrach” utworzona została sieć branżowa podmów ekonomii społecznej oferujących tradycyjne wyroby gotowe (garmażeryjne) „PRACOWNIA SMAKU”.

Sieć tworzy 12 PES, w tym jedno konsorcjum spółdzielcze oraz jedno przedsiębiorstwo komercyjne z 6 województw: podkarpackiego (6 PES w tym jedno konsorcjum spółdzielcze), lubelskiego (2 PES), małopolskiego (2 PES), śląskiego (1 PES) i kujawsko-pomorskiego (1 PES). PES zrzeszone w sieci są wytwórcami wysokiej jakości, tradycyjnych produktów kulinarnych m.in.: produktów garmażeryjnych (pierogi, krokiety, naleśniki), produktów cukierniczych (ciasta, ciasteczka, torty), a także tradycyjnie wypiekanych chlebów, produktów na bazie fasoli Piękny Jaś, opartych wyłącznie na tradycyjnej recepturze zup, a także serów podpuszczkowych, twarogów śmietankowych, serów pleśniowych typu Charollaise, i serów wędzonych.

Organizatorem projektu jest Caritas Archidiecezji Przemyskiej, w partnerstwie z Podkarpacką Akademią Przedsiębiorczości Katarzyna Podraza. Program jest realizowany w ramach Działania 2.9 Rozwój ekonomii społecznej Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014 – 2020.

Członkowie sieci:

• Konsorcjum spółdzielcze: Spółdzielnia Socjalna DĘBNIANKA i Spółdzielnia Socjalna DELICJA,
  • BETTY Sp. z o.o.,
  • H&M URBAN Sp. z o.o.,
  • Fundacja PRO OMNIS,
  • Spółdzielnia Socjalna GALERIA DOBREGO SMAKU,
  • Spółdzielnia Socjalna KUŹNIA TALENTÓW,
  • Spółdzielnia Socjalna PASJA,
  • Spółdzielnia Socjalna SERCE POGÓRZA,
  • Spółdzielnia Socjalna SMAKI GOŚCIŃCA,
  • Stowarzyszenie Na rzecz Rozwoju Gminy Gać,
  • Zakład Aktywności Zawodowej Nowa Sarzyna,
  • Spółdzielnia Socjalna SEROWA KRAINA,
  • Przedsiębiorstwo komercyjne: Bread Craft.

Przynależność do sieci branżowej to nie tylko prestiż i budowa rozpoznawalności na rynku, ale też możliwość wymiany doświadczeń, edukacji i otrzymania bieżącego wsparcia ze strony ekspertów. Wstąpienie do sieci branżowej niesie za sobą wyłącznie korzyści!

• Zwiększa skuteczność w ubieganiu się o udzielenie zamówień publicznych, poprzez np. tworzenie wspólnych ofert.
  • Obniża koszty działalności np. poprzez wspólną organizację sieci produkcji, handlu lub usług.
  • Wspiera promocję i obniża jej koszty.
  • Daje szansę na bezpłatny udział w regionalnych, krajowych i międzynarodowych targach branżowych, a także innych wydarzeniach promocyjnych.
  • Poprawia konkurencyjność przedsiębiorstwa na rynku.

Warto dodać, że sieć otrzyma w ramach projektu wsparcie organizacyjne, w tym:  profesjonalną identyfikację wizualną, strategię marketingową, pomoc ekspertów i doradców, system ułatwiający PS/PES udział w targach i wydarzeniach promocyjnych, konferencjach, seminariach oraz analizę szans wejścia każdej z sieci PES na zewnętrzne rynki.

Efektem projektu będzie też podpisanie porozumień o współpracy z Ośrodkami Wsparcia Ekonomii Społecznej w każdym z województw, na terenie których powstanie ponadregionalna sieć branżowa PES.