Wiktoria i Józef Ulmowie wraz z siódemką dzieci zostali nowymi błogosławionymi Kościoła katolickiego. Decyzje Ojca Świętego ogłosił dziś podczas mszy świętej beatyfikacyjnej w Markowej kardynał Marcello Semeraro. To pierwsza w historii Kościoła cała rodzina wyniesiona do chwały ołtarzy. Ulmowie w imię chrześcijańskiej miłości Boga i bliźniego ukrywali podczas II wojny światowej ośmioro Żydów. Za co zostali zamordowani przez Niemców.
 

Msza w Markowej odprawiona została w języku łacińskim i polskim. Koncelebrowało ją 100 kardynałów i biskupów z Polski i zagranicy, a także blisko tysiąc kapłanów. W eucharystii uczestniczyło ponad 37 tysięcy wiernych. Także najwyższe władze państwowe z prezydenta Andrzejem Dudą na czele oraz przedstawiciel środowisk żydowskich.

Życie rodziny Ulmów przedstawił postulator procesu beatyfikacyjnego, który na etapie archidiecezji przemyskiej zaczął się w 2003 roku. Podczas II wojny światowej Józef i Wiktoria – mimo biedy i grożącej im kary śmierci – przez 1,5 roku ukrywali w swoim domu ośmioro żydowskim sąsiadów.

Kardynał Marcello Semeraro – prefekt watykańskiej Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych odczytał list apostolski papieża Franciszka.

– Naszą władzą apostolską zezwalamy aby odtąd Czcigodni Słudzy Boży – Józef i Wiktoria Ulma – małżonkowie wraz z ich siedmiorgiem dzieci – wierni świeccy, męczennicy, którzy jako dobrzy samarytanie, bez lęku złożyli ofiarę ze swojego życia ze względu na miłość do braci oraz przyjęli do swojego domu tych, którzy cierpieli prześladowanie – obdarzeni byli tytułem Błogosławionych. I aby corocznie obchodzono ich wspomnienie 7 lipca.

Po ogłoszeniu nowych błogosławionych Kościoła katolickiego – uroczyście odsłonięto przedstawiający ich obraz, a proboszcz parafii w Markowej wraz przedstawicielami rodziny Ulmów wniósł relikwiarz, przy którym złożono kwiaty i zapalono świece – jako znak pamięci. Kardynał Semeraro w swojej homilii, którą odczytał po polsku biskup Krzysztof Chudzio – przypomniał słowa Ewangelii świętego Łukasza o dobrym Samarytaninie: gdy Jezus mówi do zebranych – „Idź i Ty czyń podobnie”. Właśnie ten fragment Ulmowie podkreślili w swojej domowej Biblii dopisując obok słowo TAK.

– Ta miłość jest z sercem naszej dzisiejszej uroczystości. Byłoby błędem żeby ta uroczystość przywoływała tylko terror i okrucieństwo zadane przez oprawców, których już osądziła historia. Chcemy żeby ta uroczystość niosła radość, bo słowa Ewangelii stały się rzeczywistością.

Na zakończenie uroczystości w Markowej połączono się z Watykanem, by wspólnie z papieżem Franciszkiem odmówić modlitwę Anioł Pański. I wysłuchać słów Ojca Świętego o nowych błogosławionych.

TVP RZESZÓW