W sobotę, 11 lutego 2023 r., obchodziliśmy 31. Światowy Dzień Chorego. W Archidiecezji Przemyskiej centralne obchody Dnia Chorego odbywały się w niedzielę, 12 lutego w Wysokiej Łańcuckiej.

Światowy Dzień Chorego jest zawsze okazją do zastanowienia się nad sensem choroby, cierpienia i miejscem ludzi chorych w społeczeństwie i Kościele.

Modlitewne spotkanie gromadzące fizycznie i duchowo chorych z Archidiecezji Przemyskiej w kościele pw. św. Małgorzaty i św. Walentego w Wysokiej Łańcuckiej przygotowało Duszpasterstwo Chorych i Caritas Archidiecezji Przemyskiej.

– Wokół nas jest wielu ludzi, którzy tej choroby doświadczają i misją Caritas jest właśnie towarzyszenie tym ludziom w trudnych momentach ich życia, kiedy choroba, cierpienie zagląda w ich oczy, często osób starszych, samotnych i wlewanie w ich serca radości to jest całe nasze zadanie – mówił ks. Tomasz Stec, wicedyrektor przemyskiej Caritas.

Centrum niedzielnej uroczystości była Msza Święta w intencji chorych pod przewodnictwem abpa Adama Szal. Podczas homilii Metropolita Przemyski przypomniał, że Jezus nie był obojętny na ludzkie cierpienie i chorobę.

– Pan Jezus starał się być blisko chorych, każdy z nich był dla Niego ważny, nie mijał ich obojętnie. Miał serce pełne współczucia i pełne miłości. Wierzymy, że ten sam Chrystus jest obecny wśród nas, także i teraz. On uzdrawia nie dla poklasku i próżnej sławy, ale dla umocnienia wiary – mówił abp Szal.

Kaznodzieja zauważył, że cierpienie samo w sobie nie ma sensu, ale możemy ofiarować je dla innych, w swojej cichej modlitwie. – Cierpienie powinno być środkiem do uświęcenia, do apostolstwa, do tego, by łączyć się z Chrystusem, który za nas umarł i dla nas cierpiał.

Uroczystą Eucharystię z okazji obchodów Dnia Chorego w Archidiecezji Przemyskiej poprzedziła konferencja ks. Marcina Huni, archidiecezjalnego duszpasterza chorych, który podjął temat „Obraz dobrego Samarytanina jako przykład służby dla chorych”.

Wydarzenie zostało połączone z odpustem parafialnym ku czci św. Walentego, który przypada we wtorek, 14 lutego 2023 r. Po zakończonej sumie odpustowej odbyło sie jeszcze nabożeństwo z obrzędem udzielenia Sakramentu Chorych.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony przez św. Jana Pawła II w 1992 r. Jako myśl przewodnią 31. Światowego Dnia Chorego papież Franciszek uczynił słowa „Miej o nim staranie”, wypowiedziane w przypowieści o miłosiernym Samarytaninie.

Podczas poniedziałkowej audycji z cyklu „W rytmie wydarzeń” – 13 lutego 2023 r. – mieliśmy okazje wysłuchać rozmów z organizatorami Dnia Chorego w Archidiecezji Przemyskiej. Gośćmi przy radiowym mikrofonie byli ks. Tomasz Stec, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej i ks. Marcin Hunia, archidiecezjalny duszpasterz chorych.