Rok 2021 jest wyjątkowym rokiem dla Warsztatu Terapii Zajęciowej przy Caritas Archidiecezji Przemyskiej w Leżajsku. W tym oto roku obchodzi swoje 20-lecie działania na rzecz osób z niepełnosprawnościami oraz osób potrzebujących. Ukoronowaniem tej wieloletniej działalności stała się nominacja do konkursu „LODOŁAMACZE 2021”.
Zaczęło się dość niewinnie: PFRON w Rzeszowie nominował WTZ Leżajsk do XVI Edycji Konkursu Lodołamacze w kategorii Rehabilitacja Społeczna i Zawodowa. Po uzupełnieniu i wysłaniu formularza zgłoszeniowego otrzymaliśmy zaproszenie jako laureaci na Regionalną Galę w Lublinie. Ogromnym wyróżnieniem było zajęcie I miejsca z regionu lubelskiego, małopolskiego, podkarpackiego i świętokrzyskiego. Zdobyta statuetka i certyfikat stały się kluczem do kolejnego etapu konkursu, podczas którego zostaną wybrani najlepsi z najlepszych. Główna gala odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie pod honorowym patronatem Pierwszej Damy RP Agaty Kornhauser- Dudy. Właśnie tam nasza delegacja odebrała certyfikat i srebrny medal zajmując II miejsce w kategorii Rehabilitacja Społeczna i Zawodowa. Warto podkreślić, że w praktyce oznacza to, że w tym roku jesteśmy najlepszym warsztatem terapii zajęciowej w Polsce.
Wybór Kapituły Konkursu Lodołamaczy to nie była oczywiście przypadkowa decyzja. Przez 20 lat WTZ w Leżajsku uczynił wiele dobra. Nie sposób zebrać to w kilku słowach. Warto jednak wspomnieć, iż podstawowym zadaniem było i jest dążenie poprzez pracę do polepszenia ogólnego rozwoju i poprawy sprawności każdego z uczestników w procesie indywidualnych oddziaływań rehabilitacyjnych i terapeutycznych. Jest to bardzo ważne i niezbędne do niezależnego i w miarę możliwości samodzielnego oraz aktywnego życia osób z niepełnosprawnością w środowisku.
WTZ w Leżajsku na początku swojej działalności obejmował wsparciem 20 osób z niepełnosprawnościami, które pracowały na 4 pracowniach terapii zajęciowej. W roku 2003, 2011, 2015 był kolejno poszerzany, co podyktowane było zapotrzebowaniem na tego typu działalność wśród osób z niepełnosprawnością, a także możliwe dzięki pomocy Caritas. Obecnie terapia prowadzona jest dla 50 osób na 10 pracowniach: odlewniczo- ceramicznej, rzemieślniczo- modelarskiej, plastycznej, wizażu i wyrobu biżuterii, poligraficzno- bibliotekarskiej, ekologiczno- wikliniarskiej, rękodzielniczo- krawieckiej, gospodarczo- porządkowej, gastronomicznej oraz przygotowania zawodowego. Ponadto uczestnicy mają zapewnioną systematyczną rehabilitację fizyczną oraz wsparcie psychologiczne.
Bardzo istotne w kontekście usamodzielniania i rehabilitacji zawodowej jak i społecznej jest udział naszych uczestników w praktykach zawodowych poza Warsztatem, podczas których kształtują i rozwijają umiejętności zdobyte w pracowniach. Dotychczas praktyki odbywały się w Zakładach Aktywności Zawodowej w Nowej Sarzynie i Woli Dalszej, Restauracji Dębnianka w Wierzawicach, w „Poczekalni” w Leżajsku, Bibliotece Publicznej i Pedagogicznej w Leżajsku, Narodowym Muzeum Ziemi Przemyskiej, Centrum Terapii i Rehabilitacji oraz Kuchni Caritas w Przemyślu, Szkółce Roślin Ozdobnych Państwa Magdaleny i Wiesława Dąbków w Giedlarowej. Nasi uczestnicy w profesjonalnych warunkach wykorzystują nabyte już umiejętności, a także uczą się wykonywać czynności w konkretnych zawodach takich jak: pracownik wyrobów wikliniarskich, pomoc kuchenna, pracownik porządkowy, pracownik muzeum, magazynier biblioteczny, pomocnik bibliotekarza, pracownik ogrodowy. Ukoronowaniem prowadzonych działań w tym zakresie jest podjęcie zatrudnienia przez 37 osób.
Na szczególną uwagę zasługuje fakt, iż uczestnicy pracowni gastronomicznej w ramach rehabilitacji zawodowej pod okiem instruktora przygotowują ciepłe posiłki dla osób potrzebujących z terenu Leżajska i okolic z produktów dostarczanych przez Caritas. Prowadzą oni jadłodajnię dla bezdomnych i potrzebujących. Codziennie jest wydawanych około 30 ciepłych posiłków. Jest to nie tylko rehabilitacja społeczna i zawodowa, ale również uwrażliwianie społeczne i nauka empatii.
Warsztat Terapii Zajęciowej to nie tylko mury instytucji, ale przede wszystkim ludzie. Bez nich nic nie udałoby się osiągnąć. Warsztat to miejsce, gdzie nawiązują się przyjaźnie, miłości, gdzie każdy jest traktowany z szacunkiem i ma prawo mieć swoje zdanie. Nie ma tu miejsca na dyskryminację czy wyręczanie, jest za to miejsce na wsparcie i mądrą pomoc.
Serdecznie dziękujemy Kapitule za docenienie naszej 20-letniej działalności, PFRON w Rzeszowie za nominację oraz wszystkim naszym przyjaciołom, którzy wspierają nas na co dzień i darzą dobrym słowem.
Zdobycie zaszczytnego tytułu LODOŁAMACZA przez Warsztat Terapii Zajęciowej pokazuje jak ważną rolę pełnią te placówki w procesie rehabilitacji społeczno-zawodowej osób z niepełnosprawnością.