• Krajowa Administracja Skarbowa z woj. podkarpackiego włączyła się w akcję charytatywną organizowaną przez Caritas Polska  „Paczka dla Ukrainy”.
  • W ramach zbiórki pracownicy i funkcjonariusze KAS przygotowali 150 paczek- w sumie 2,5 tony najbardziej przydatnych  produktów.
  • Pomoc została dziś przekazana przez  Dyrektora Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie oraz kapelana podkarpackiej KAS
  • Przekazanie paczek odbyło się w Leżajsku z udziałem Wojewody Podkarpackiego, Dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej oraz Wójta Gminy Leżajsk.

Zgodnie z założeniami akcji, każda przygotowana paczka ma posłużyć kilkuosobowej rodzinie z Ukrainy.
W uzgodnieniu z Caritas Archidiecezji Przemyskiej, pracownicy i funkcjonariusze KAS z  Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie, urzędów skarbowych woj. podkarpackiego i Podkarpackiego Urzędu Celno-Skarbowego w Przemyślu zorganizowali zbiórkę artykułów, które są najbardziej potrzebne rodzinom mieszkającym w Ukrainie.  
Pracownicy i funkcjonariusze KAS przygotowali łącznie 150 paczek- w sumie 2,5 tony najbardziej przydatnych produktów. W przygotowanych paczkach znalazły się m.in. artykuły spożywcze, higieniczne a także produkty medyczne.
Przekazanie zebranej pomocy odbyło się w poniedziałek, 30 maja br. w magazynie Caritas w Leżajsku.

Jak podkreśliła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart:
 
Pomoc humanitarna na terenie woj. podkarpackiego jest realizowana na bieżąco przez jednostki samorządu terytorialnego oraz organizacje i podmioty  współpracujące z wojewodą podkarpackim. Ta pomoc ma charakter regularny, a dostawy artykułów docierają na przejścia graniczne. W akcję zaangażowane są służby wojewody, Caritas, pełnomocnik służb granicznych oraz służby mundurowe, w tym Krajowa Administracja Skarbowa.

– Z wojewódzkich magazynów na teren Ukrainy trafiło już blisko 6 tys. 500 ton zróżnicowanego asortymentu pomocy humanitarnej.  Najwięcej transportów zostało wysłanych z magazynu w Leżajsku, łącznie 12 tys. palet z pomocą- mówiła wojewoda.

Jak zaznaczyła- za pośrednictwem Caritas Archidiecezji Przemyskiej i Caritas Diecezji Rzeszowskiej zostało przekazane łącznie już ponad 8 tys. 500 ton pomocy.

W imieniu podkarpackiej KAS zebraną podczas akcji pomoc przekazał Dyrektor Izby Administracji Skarbowej w Rzeszowie Witold Mrozek:

Przekazywana pomoc jest elementem długofalowej i koordynowanej pomocy, którą  prowadzi Krajowa Administracja Skarbowa. 2,5 tony zebranej pomocy w ramach „Paczki dla Ukrainy” to kolejna akcja, w którą włączyli się nasi pracownicy i funkcjonariusze. Wcześniej, m.in. do Centrum Pomocy Humanitarnej w Przemyślu przekazaliśmy  kilkadziesiąt tysięcy sztuk różnego rodzaju najpilniej potrzebnych produktów. Izba Administracji Skarbowej w Rzeszowie  koordynuje także zbiórkę pomocy humanitarnej, która trafia na Podkarpacie z izb administracji skarbowych południowej części Polski. Do tej pory było to kilkanaście transportów. Przekazywana pomoc rzeczowa dystrybuowana była m.in. na przejścia graniczne czy do podmiotów zajmujących się opieką nad uchodźcami z Ukrainy.

Jak podkreślił dyrektor Mrozek:

Niezależnie od zbiorek pomocy, w które się włączamy, jednym z podstawowych zadań KAS w zakresie wsparcia pomocy na rzecz UA, są priorytetowe odprawy pomocy humanitarnej na podkarpackich przejściach granicznych. Od wybuch konfliktu w Ukrainie funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej w podkarpackiej KAS  odprawili już  ponad 9,3 tys. transportów ciężarowych z pomocą humanitarną dla Ukrainy.

Wsparcie KAS to także pomoc  przybyłym do Polski obywatelom Ukrainy w załatwieniu spraw podatkowych we wszystkich urzędach skarbowych- zaznaczył dyrektor IAS w Rzeszowie.

Podczas spotkania w Leżajsku, ks. Artur Janiec Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej podsumował dotychczasowe działania przemyskiej Caritas:

Pomoc humanitarna, którą przekazaliśmy dotychczas na teren Ukrainy to 368 tirów oraz 117 busów, 30 tys. paczek dla ukraińskich rodzin w ramach programu „Paczka dla Ukrainy” (masa przekazanego wsparcia – żywności oraz środków higienicznych – w ramach programu to 480 tys. kg). Przekazaliśmy także m.in. 165 agregatów prądotwórczych czy kilkadziesiąt wózków inwalidzkich. To ponadto szereg działań prowadzonych na miejscu. W ramach wsparcia objęliśmy całodobową opieką oraz leczeniem 35 osób chronicznie chorych z Ukrainy, zapewniamy zajęcia świetlicowe dla dzieci w Łańcucie czy wydajemy codziennie obiady w jadłodajni w Leżajsku.

W przekazaniu pomocy uczestniczył także wójt gminy Leżajsk- Krzysztof Sobejko. Jak podkreślił dyrektor przemyskiej Caritas:

Tak sprawne działania możliwe są zarówno dzięki darczyńcom – takim jak w tym przypadku pracownicy i funkcjonariusze KAS, a także dzięki ogromnemu zaangażowaniu ze strony gminy Leżajsk.

Pomoc w rozładunku transportu zapewnili strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej gminy Leżajsk.