W Centrum Charytatywno-Medycznym im. św. Józefa w Przemyślu trwa nabór wniosków w programie „Opieka wytchnieniowa” dla członków rodzin lub opiekunów osób z niepełnosprawnościami. Adresowany jest do osób, które na co dzień opiekują się chorymi. Wystarczy złożyć odpowiedni wniosek i spełnić kryteria projektu.

W prowadzonej od 2018 r. przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej placówce przebywa 180 pacjentów, w tym 21 osób z Ukrainy. działania podejmowane przez Centrum to przede wszystkim opieki nad chorymi, uśmierzanie bólu, a także zapewnienie godnych warunków w ostatnim etapie życia. Niektórzy pacjenci, jak pani Teresa, przebywają tutaj już kilka lat.

– Trzy lata jestem, nie narzekam, dobrze mi jest, obsługa dobra, wszystko, nie mogę narzekać. Mamy z bogiem wszystko, bo jest kościół na miejscu, jest ksiądz.

Bronisław Zajdel – Jestem z żoną, żona leżąca. Dzieci nas odwiedzają co sobotę, bo pracują. Leczenie i opiekę nad chorymi sprawuje wykwalifikowana kadra, czyli 150 osób, w tym lekarze, pielęgniarki, fizjoterapeuci i psychologowie. Na przestrzeni niemal 5 lat udało się pomóc już ponad tysiącu pacjentów.

Paweł Kowal, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej – W skład Centrum wchodzi hospicjum, Zakład Opiekuńczo-Leczniczy o profilu ogólnym oraz taki Zakład Opiekuńczo-Leczniczy o profilu psychiatrycznym. W czasie pandemii funkcjonowało tutaj także izolatorium, ale także prowadzimy opiekę wytchnieniową dla rodzin, które chcą skorzystać z wakacji, z urlopów, tak, żeby na dwa tygodnie pacjenci mogli tutaj przybyć, a oni sami mogli odpocząć.

Projekt dotyczący sprawowania tzw. opieki wytchnieniowej realizowany jest na terenie Centrum od 2021 r. i mogą z niego skorzystać rodziny oraz opiekunowie osób, w tym także dzieci ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Obecnie trwa nabór na kolejne turnusy.

Renata Wysocka, kierownik Centrum Medyczno-Charytatywnego w Przemyślu – Do tej pory z tej formy opieki skorzystało 38 osób. Ważne jest minimum formalności, bo trzeba tylko stopień niepełnosprawności tej osoby nam dostarczyć i tyle. My zajmujemy się przez dwa tygodnie takim pacjentem, a rodzina w tym czasie może odetchnąć, może załatwić swoje bieżące sprawy, może pojechać na wakacje.

Działalność placówki jest dofinansowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a 70 procent kwoty za miesięczny pobyt chorego pochodzi ze świadczeń emerytalnych lub rentowych pacjentów, bądź od ich rodzin. Pobyt w samym hospicjum jest bezpłatny.

TVP RZESZÓW