Konferencja upowszechniająca rezultaty działań realizowanych w ramach projektów
„SPO – 22 branża pomocy społecznej stawia na praktykę”
„MED – 20 branża opieki zdrowotnej stawia na praktykę”
W dniu 28.04.2022 r. w Zajeździe Hotelu Polonez w Tuczempach, Caritas Archidiecezji Przemyskiej przeprowadziła konferencję, która miała na celu zaprezentowanie efektów opracowanego i przeprowadzonego pilotażu oraz jego znaczenia dla pracodawców, szkół policealnych, a także społeczeństwa, które docelowo jest głównym odbiorcą usług o charakterze opieki zdrowotnej i/lub pomocy społecznej. Patronat honorowy nad organizowanym przedsięwzięciem objął Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl.
Głównym celem projektów dofinansowanych z Europejskiego Funduszu Społecznego realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 20214-2020. Oś priorytetowa II. Efektywne polityki publiczne na rynku pracy, gospodarki i edukacji. Działanie 2.15 – Kształcenie i szkolenie zawodowe dostosowane do potrzeb zmieniającej się gospodarki było opracowanie modelowych programów praktycznej nauki w zakresie stażu uczniowskiego dla zawodów:
- opiekun w Domu Pomocy Społecznej,
- asystent osoby niepełnosprawnej,
- opiekun medyczny,
- terapeuta zajęciowy.
Projekty zostały stworzone aby dostosować kształcenie do potrzeb rynku pracy poprzez zaangażowanie przedstawicieli pracodawców i pracowników na wszystkich etapach jego programowania. Modelowy program został opracowany, a później przetestowany w ścisłej współpracy pracodawcy – Caritas Archidiecezji Przemyskiej z Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu – jednostką kształcącą na w/w kierunkach.
Model ten zakładał opracowanie i przeprowadzenie pilotażu stażu uczniowskiego w siedzibie pracodawcy (u pracodawcy) dla słuchaczy kierunków o charakterze opieki zdrowotnej lub pomocy społecznej. Udział w pilotażowym stażu wzięło łącznie 80 uczniów Medyczno- Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu.
Wśród zaproszonych gości w konferencji udział wziął Pan Piotr Pilch Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, który wraz z Dyrektorem Caritas Archidiecezji Przemyskiej ks. Arturem Jańcem uroczyście podpisali porozumienie o współpracy dot. kontynuacji działań podjętych w ramach obu projektów.
Swoja obecnością na spotkaniu zaszczycili Zastępca Dyrektora oraz Kierownik Oddziału Edukacji Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego Pani Katarzyna Kuczmenda oraz Bogusław Śnieżek. Ponadto udział w konferencji wzięli dyrektorzy i przedstawiciele Szkół Policealnych z całego kraju, m.in. Tomasz Kempski z Centrum Kształcenia Ustawicznego im. Ks. Stanisława Staszica w Grudziądzu, Karol Małolepszy i Artur Bieszczad z Medycznej Szkoły Policealnej w Otwocku, Renata Dusza z Regionalnego Centrum Kształcenia Ustawicznego w Sosnowcu, Anna Mercik z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gliwicach, Jacek Brodziński z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Rzeszowie, Bogusława Just i Bożena Labak z Medycznej Szkoły Policealnej w Mielcu, Anita Paszko – Janowska z Policealnej Szkoły Medycznej Edukacji Innowacyjnej z Jarosławia, Monika Kulik – Marek i Joanna Frączek z Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, Halina Połojko, Alicja Penar, Grzegorz Litwin z Medycznej Szkoły Policealnej w Sanoku oraz Magdalena Zalewska – Kowal, Anna Kowal i Katarzyna Przybysz z Medycznej Szkoły Policealnej w Stalowej Woli.
W konferencji wzięli udział także przedstawiciele pracodawców, m.in. Barbara Stawarz Dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Przemyślu, Jolanta Majewska Kierownik Centrum Terapii i Rehabilitacji, Iwona Fudali Dyrektor Domu Pomocy Społecznej im. św. Brata Alberta oraz jednostek samorządu terytorialnego, m. in. Zofia Kawałek Zastępca Burmistrza Radymna, Bogdan Szylar Wójt Gminy Radymno, Lucjan Czenczek Wicestarosta Powiatu Leżajskiego, Marek Iwasieczko Wójt Gminy Medyka, Aleksandra Makarowska GOPS Stubno, Aneta Dzindzio PCPR Rzeszów, Mariusz Konior PCPR Leżajsk.
O wielkim znaczeniu w/w zawodów dla realizacji przyszłej polityki społecznej w obliczu zmian demograficznych w kraju opowiedziała Pani Angelika Koprowicz z Urzędu Statystycznego
w Rzeszowie, wskazując na rosnącą potrzebę rozwijania i kształcenia tych branż w obliczu prognoz o rosnącym wskaźniku osób starszych w naszym społeczeństwie.
Prezentację swoją w kontekście roli pracodawcy w procesie kształcenia w/w zawodów zaprezentował ks. Dr Paweł Konieczny – Wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej.
Swoje wystąpienie podczas konferencji miała także mgr Krystyna Wróblewska – Dyrektor Podkarpackiego Zespołu Placówek Wojewódzkich w Rzeszowie, która opowiedziała
o rzeczywistych umiejętnościach absolwentów szkół policealnych wykonujących zawody z zakresu opieki zdrowotnej.
Wnioski i założenia jakie pozwolił wyciągnąć pilotaż modelowego programu praktycznej nauki zawodu przedstawiła mgr Jolanta Karpińska – Ciuba p.o. Dyrektor Medyczno- Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu, zapraszając jednocześnie Dyrektorów podobnych placówek z terenu całego kraju do dyskusji na tematy zaprezentowane podczas konferencji i możliwości wdrożenia wypracowanego modelu w zarządzanych przez nich placówkach oświatowych.
Monika Walaszek-Fudali