Regularna wojna na Ukrainie trwa nieprzerwanie od 24 lutego 2022 roku. Praktycznie od początku działań humanitarnych podjęła się Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Z upływem kolejnych tygodni ta pomoc się zmienia i obecnie skupia się także na organizacji wypoczynku dla ukraińskich dzieci w placówkach Caritas na terenie archidiecezji przemyskiej.

Obecnie w Ośrodku Wypoczynkowym Caritas w Rajskiem przebywa sześćdziesięcioosobowa grupa z Chersonia dla której wyjazd do Polski to forma rehabilitacji i uspokojenie się, bo dotychczas niepokoiły ich alarmy bombowe, a nauka szkolna odbywała się tylko w formie online.

W poniedziałek, 27 maja 2024 r.,  w kolejnej audycji Caritas Archidiecezji Przemyskiej „Po prostu Miłość” Galina z Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom oraz Tatiana, Maksym i Alisa mówili o tym, jak wygląda pobyt grupy z Ukrainy na Podkarpaciu.

Zapraszamy do odsłuchania rozmowy

 

W dniach 14 – 26 maja br. w ośrodku rekolekcyjno-wypoczynkowym w Rajskiem gościliśmy grupę dzieci z opiekunami z Ukrainy. Zorganizowany przy wsparciu Caritas Polska, dwutygodniowy turnus wytchnieniowy był okazją do poznania naszego zakątka Podkarpacia, historii, tradycji i kultury. Dla uczestników przygotowano wiele atrakcji, wycieczek, spotkań, animacji oraz aktywności na świeżym powietrzu. Pobyt dzieci z Chersonia to przede wszystkim okazja do niwelowania skutków toczącej się wojny oraz chwila wytchnienia. 

Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg turnusu wyrażamy słowa wdzięczności.