Caritas Archidiecezji Przemyskiej kolejny raz wyraził wdzięczność za pracę wolontariuszy. W niedzielę, 14 kwietnia 2024 r., w przy kościele parafialnym w Krzemienicy odbył się Dzień Dobra.

Dzień Dobra to inicjatywa Caritas, której główną ideą jest dostrzeżenie wszystkich ludzi, którzy włączają się w dzieła miłosierdzia. Są to ludzie bardzo różni, bo to osoby młode, dorosłe i starsze, zrzeszone w różnych organizacjach pomocowych, ale też wspierający wiele inicjatyw indywidualnie.

– Tych dzieł jest bardzo dużo – podkreślał ks. Tomasz Stec, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej. – Od pracy z dziećmi, po pracę dorosłymi w hospicjach, ZOL-ach, czy spotkania z seniorami. Dlatego chcemy świętować dobro, które na co dzień wspólnie czynimy.

W tym roku przemyska Caritas zorganizowała Dzień Dobra wspólnie z parafią pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krzemienicy, na której terenie działa m.in. Szkolne Koło Caritas.

– Zaprosiliśmy wolontariuszy z całej diecezji po to, by podziękować im za ich codzienną pracę – powiedział w rozmowie z Radiem FARA ks. Wiktor Florek, wikariusz parafii w Krzemienicy. – Chcemy zauważyć i docenić dobro, które czynią, bo nieraz nie zdajemy sobie sprawy ile tego dobra jest czynionego wokół nas w szkołach, parafiach, miejscach, w których mieszkamy.

Przykładem grupy czyniącej dobro na każdym kroku jest wspomniane już Szkolne Koło Caritas, które od 20 lat działa przy Zespole Szkół w Krzemienicy.

– Krzemienica jest taką miejscowością, która naprawdę działa wspólnie i jeżeli tylko jest jakaś akcja, to mieszkańcy ją wspierają – mówiła Ewelina Kraśnicka, opiekun Szkolnego Koła Caritas w Krzemienicy. Jak dodała, mimo wielu obowiązków szkolnych, w uczniach nie brakuje zapału do przygotowywania kolejnych inicjatyw na rzecz dobra. – Uczniowie bardzo chętnie biorą we wszystkim udział, czy wieczorami, czy w weekend i to cieszy.

Wśród podejmowanych przez Szkolne Koła Caritas akcji – także w Krzemienicy – można znaleźć przygotowywanie paczek świątecznych i prezentów mikołajkowych, odwiedziny w domach dziecka i hospicjach, pomoc misjom i misjonarzom, ale najważniejsze zawsze są te skierowane do środowiska lokalnego.

– Zapraszamy do swoich akcji wszystkich, którzy chcą pomagać – mówiła Maja Mołoń, uczennica Zespołu Szkół w Krzemienicy. Dla młodych pomaganie innym jest czymś wielkim. – To, że ktoś potrzebuje mojej pomocnej dłoni daje wiele satysfakcji – dodała Maja. Z kolei Michał Stępak, także członek Szkolnego Koła Caritas w Krzemienicy, dodał, że pomaganie zachęca do zatrzymania się przy drugim człowieku. – To sprawia, że zaczynamy coraz bardziej doceniać to co mamy. Nie jest to trudne zadanie, ale wymaga naszych chęci.

Tegoroczny Dzień Dobra, który został zorganizowany przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej na terenie parafii pw. Matki Bożej Pocieszenia w Krzemienicy, zgromadził mieszkańców wsi, ale też okolic na Pikniku Rodzinnym. W programie znalazły się gry i zabawy dla najmłodszych, występy artystyczne i prezentacje grup charytatywnych oraz pokaz sprzętu służb mundurowych.

W ramach Dnia Dobra nie zabrakło także modlitwy. Wydarzenia poprzedziła uroczysta Msza Święta, której przewodniczył bp Krzysztof Chudzio, biskup pomocniczy archidiecezji przemyskiej, a po Eucharystii uczestnicy wydarzenia wspólnie modlili się Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Relacja z Dnia Dobra w Krzemienicy została wyemitowana w Radiu FARA, podczas audycji „W rytmie wydarzeń”, w poniedziałek – 15 kwietnia 2024 r.