Już tylko półtora tygodnia do rozpoczęcia nowego roku szkolnego, rodzice i dzieci kompletują szkolne wyprawki. Tym z uboższych rodzin w przygotowaniach, jak zawsze, pomaga Caritas. Plecaki z przyborami szkolnymi dostają też uczniowie z Ukrainy, którzy uczą się w podkarpackich szkołach.
 

Przygotowania do nowego roku szkolnego szczególne emocje wywołują wśród pierwszoklasistów. W Sanoku wszyscy uczniowie klas pierwszych bez względu na dochody rodziców dostali od Caritas szkolne wyprawki, to właśnie tu zorganizowano ogólnopolski finał akcji Tornister pełen uśmiechów. W całej Polsce w ramach tegorocznej akcji takie pomoce szkolne dostanie 10 tysięcy dzieci.

Wśród obdarowanych są 4 tysiące uczniów z Ukrainy. 150 odebrało wyprawki tu w Sanoku. Wśród nich jest 8-letni Nazar z Mikołajewa, który teraz uczy się w miejscowej szkole. Tornistry dla dzieci z Ukrainy to tylko jedna z odsłon pomocy kierowanej przez Caritas na wschód. Każda jest ogromnie ważna a Ukraińcy są za nią bardzo wdzięczni. Mówił o tym w Sanoku biskup pomocniczy Archidiecezji Lwowskiej ds. pomocy Ukrainie Edward Kawa.

Niektóre plecaki zostały osobiście przygotowane przez parę prezydencką, która objęła patronat nad akcją. W plecakach jest wszystko co potrzebne by zacząć pierwsze lekcje. Finał akcji był wielkim rodzinnym festynem, w jego przygotowanie włączyło się miasto które stale współpracuje z Caritas. Ale pomoc skierowana do dzieci to nie tylko szkolne wyprawki. To także akcje stypendialne. Od początku akcji Tornister pełen uśmiechów Caritas przygotowała już 200 tysięcy szkolnych wyprawek.

TVP RZESZÓW