Dzień 24 lutego 2022 roku zapisze się jako tragiczny moment w najnowszej historii. Rosyjska inwazja na suwerenne państwo, z godziny na godzinę przynosi szereg wyzwań, problemów, napięć zarówno na terytorium okupowanego kraju jak również w naszej części województwa.

Wielu z nas martwi się o swoich bliskich i znajomych na Ukrainie. Wśród zatroskanych o los sióstr i braci karmelitów posługujących na Ukrainie oraz mieszkających tam świeckich należących do zakonu świeckich jest o. Krzysztof Górski, przeor Karmelitów Bosych w Przemyślu.

Zapraszamy od odsłuchania rozmowy

Dynamiczna sytuacja wymaga wymiernych działań zarówno ze strony władz państwowych, samorządowych, służb społecznych jak również Kościoła i jego agend charytatywnych. Od pierwszych godzin konfliktu, także Caritas Archidiecezji Przemyskiej czynnie włączyła się w koordynację działań pomocowych na rzecz potrzebujących i na bieżąco podejmuje szereg ważnych inicjatyw w tej kwestii – mówił w Radiu FARA ks. dr Paweł Konieczny, wicedyrektor przemyskiej Caritas.

Wojna na Ukrainie na pewno wpłynęła na działalność wielu ruchów i stowarzyszeń. Wśród nich działania na rzecz pomocy uchodźcom podejmują Harcerze Archidiecezji Przemyskiej. O inicjatywach przez nich realizowanych mówił na antenie radia FARA ks. Piotr Krzych, diecezjalny duszpasterz harcerzy.