Miesiąc luty związany jest już od wielu lat z obchodami Światowego Dnia Chorego ustanowionego przez papieża Jana Pawła II w 1992 roku. Jest to zwykle czas wzmożonej refleksji nad wartością choroby i cierpienia, a przede wszystkim modlitwy za wszystkich chorych. Daje on również nam wszystkim doskonały impuls, aby jeszcze bardziej dostrzegać i doceniać obecność ludzi chorych w naszych rodzinach czy środowiskach. Warto ten dzień wykorzystać do wielu przemyśleń, a może dobrych postanowień. O tym jak nie zmarnować wymowy Światowego Dnia Chorego oraz jak mądrze towarzyszyć chorym mówił na naszej antenie ks. Andrzej Dec – dyrektor Centrum Medyczno-Charytatywnego Caritas w Krośnie w skład którego wchodzą Hospicjum i Zakład Opiekuńczo Leczniczy.

Ksiądz Andrzej podzielił się z nami doświadczeniem swojej codziennej posługi wśród chorych i prowadzenia placówki medycznej. Przypomniał czego tak naprawdę oczekują od nas osoby przeżywające zmaganie z chorobą i cierpieniem. Pokreślił, że nasza obecność przy nich nie może wiązać się tylko z okazywaniem współczucia, ale powinna przede wszystkim dodawać nadziei i motywować do przezwyciężania skutków choroby. Nasz gość potwierdził także ogromną rolę wiary i sakramentów w codziennym i długotrwałym przeżywaniu choroby i cierpienia.

Zapraszamy do odsłuchania rozmowy