Sebastian Krasuski – podopieczny Domu Pomocy Społecznej z Przemyśla jedzie na międzynarodowy konkurs kulinarny do Chorwacji, gdzie będzie mógł pokazać swój talent do gotowania. Wyjazd jest możliwy, bo udało się zebrać pieniądze na podróż opiekuna, który musi towarzyszyć niepełnosprawnemu mężczyźnie. Pomogło wiele osób z całej Polski.

Pan Sebastian ma 27 lat, a od 3 jest podopiecznym prowadzonego przez Caritas Domu Pomocy Społecznej im. świętego Brata Alberta w Przemyślu. W tym roku wziął udział w ogólnopolskim konkursie Cupis Spoon, organizowanym dla osób z niepełnosprawnościami. Przygotowane przez Sebastiana proziaki z grillowanym kurczakiem, sosem mango i rukolą zostały uznane za najlepsze danie.

To właśnie w Chorwacji – w połowie października – odbędzie się finał konkursu Cupis Spoon. Uczestnicy będą mogli wziął udział w kulinarnych warsztatach, podczas których poznają nowe smaki, potrawy i sposoby ich przygotowywania. Na koniec będzie zaś rywalizacja polegająca na zrobieniu określonego dania.

Agnieszka Rogusz, z-ca dyr. DPS im. świętego Brata Alberta w Przemyślu

-Wszyscy uczestnicy konkursu z 22 państw będą mieli określony czas na przygotowanie tej potrawy i przez jury zostanie wybrana jedna osoba, której się to uda zrobić najlepiej i ona otrzyma najwięcej punktów.

Uczestnicy konkursu poza Chorwacją odwiedzą także Watykan, a w planach jest audiencja u papieża. W związku z niepełnosprawnością – Sebastianowi musi towarzyszyć opiekun. Na opłacenie kosztów jego wyjazdu zorganizowano specjalną zbiórkę – pomogło wiele osób z całej Polski.

Halina Czycz, terapeutka:

-Na zrzutce udało się zebrać 6665 zł, wpłaty były różne i większe i mniejsze, ale liczy się każda złotówka. Za wszystkie serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wsparli Sebastiana.

Pomogła także jedna z przemyskich firm. Dzięki temu Sebastian będzie mógł nie tylko spełnić swoje marzenie o pierwszym w życiu zagranicznym wyjeździe. Ale także pokazać swój kulinarny talent oraz zdobyć doświadczenie, które po powrocie do Przemyśla ma pomóc mu w znalezieniu pracy.

Zapraszamy do obejrzenia na TVP RZESZÓW