Ponad 750 najmłodszych z Ukrainy skorzysta z letnich kolonii zorganizowanych przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej. To zarówno dzieci – przebywających w Polsce uchodźców, jak i te, które mieszkają na objętych wojną obszarach Ukrainy. Dla wszystkich to okazja do wypoczynku, dzięki któremu choć na chwilę mogą zapomnieć o dramatycznych, wojennych wspomnieniach.

To grupa stu dzieci, która do Ośrodka w Rajskiem w Bieszczadach przyjechała m.in. z Charkowa, Czernihowa, Odessy, Mariupola i Żytomierza. Wszyscy pochodzą z rodzin ukraińskich pograniczników, których wielu walczy na froncie. Ale sami także doświadczyli skutków wojny. Najmłodszym towarzyszy 20 pań – to mamy części dzieci i jednocześnie opiekunki pozostałych.

– Przyjechałam tu na wypoczynek z trzema moimi synkami, bardzo dziękujemy za zaproszenie. Jesteśmy pierwszy raz na takim wypoczynku i jesteśmy bardzo za to wdzięczni. To jest szczególnie ważne dla dzieci, bo dobrze na nich wpływa.

– Są bardzo nerwowe i przerażone tym co się u nas dzieje. Kiedy leci samolot albo słychać dźwięk przelatującej rakiety to dzieci biegną do dorosłych szukając bezpieczeństwa, bo nikt nie wie kiedy może nastąpić atak.

W malowniczo położonym bieszczadzkim ośrodku dzieci mają ciszę, spokój i to co dla nich najważniejsze – poczucie bezpieczeństwa. A do tego najróżniejsze atrakcje przygotowywane przez 12 polskich animatorów.

– Polska to jest cudowny kraj i cudownie tu wypoczywamy. Codziennie mamy inne wydarzenia i zajęcia, nasi animatorzy każdego wieczoru organizują dla nas dyskoteki i jest bardzo wesoło.

– Bardzo mi się tutaj podobna i jest bardzo fajnie, smaczne jedzenia, ładne pokoje, wypoczynek na świeżym powietrzu – możemy skakać na batutach i grać w piłkę.


Oprócz sportowych są także zajęcia taneczne. Dzieci z Ukrainy uczestniczyły również w wycieczkach podczas których mogły poznać największe atrakcje Bieszczadów. I choć na chwilę zapomnieć o dramacie wojny, której są świadkami. Dla najmłodszych gości z Ukrainy zorganizowano naukę podstaw języka polskiego, mogły także poznać nasze zwyczaje i kulturę. W organizacji tego turnusu przemyskiej Caritas pomogło duszpasterstwo Krajowej Administracji Skarbowej.

Paweł Konieczny, zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Przemyskiej – Ta akcja letnia dla dzieci z Ukrainy jest jedną z wielu, którą Caritas podejmuje od początku wojny. Dla każdego dziecka przewidziane jest także wsparcie w formie plecaka – wyprawki szkolnej. Nie wiem czy sytuacja na Ukrainie umożliwi dzieciom powrót do szkoły, ale cieszymy się, że i w ten sposób możemy wspomóc te dzieci.

Do końca wakacji Caritas Archidiecezji Przemyskiej zorganizuje jeszcze kilka kolonii dla dzieci z Ukrainy – zarówno w ośrodku w Rajskiem jak i w Szkole Podstawowej w Bukowsku. Wypocznie w ten sposób ponad 750 najmłodszych – także dzieci uchodźców przebywających w naszym kraju.


TVP Rzeszów

Materiał ten był emitowany także 02 sierpnia w programie TVP 1  – Teleexpres Extra (od 02:11 minuty)