Dzień 24 lutego 2022 roku, na kartach najnowszej historii Ukrainy oraz Europy zapisze się jako jeden z najtragiczniejszych. Początek działań wojennych i ich tragiczne skutki, przyniosły i nadal generują niewyobrażalną skalę zniszczeń. Oprócz tych ściśle materialnych, dotyczących infrastruktury: budynków, dróg, szpitali, różnego rodzaju urzędów, największą tragedią wojny jest zawsze śmierć niewinnych, zwłaszcza dzieci, ich rozpacz, łzy, głód i niepewność jutra. Trwająca od kilku miesięcy wojna, wywołała także olbrzymią falę migrantów, szukających schronienia, mieszkania i związanego z nim poczucia bezpieczeństwa a nade wszystko przeżycia w naszej ojczyźnie czy regionie. Mieszkańcy Przemyśla i miejscowości przygranicznych bezpośrednio doświadczyli skali napływu ludności ukraińskiej i wciąż są świadkami olbrzymich potrzeb i wyzwań związanych z wciąż trwającą trudną sytuacją.
Olbrzymią przestrzenią niesienia wymiernej pomocy poszkodowanym na skutek wojny stała się także Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Nasza Caritas od pierwszych godzin wojny podjęła szerokie spektrum działań dla uchodźców szukających ratunku na terenie Podkarpacia jak również stała się nieocenionym kanałem pomocy humanitarnej dostarczanej na Ukrainę.
Skuteczność tych działań warunkowana była i jest wieloma czynnikami zarówno materialnymi, organizacyjnymi, ludzkimi a także infrastrukturą, którą trzeba było dostosować do rodzących się potrzeb. Dynamizm sytuacji związanej z napływem uchodźców, ich potrzeby, a z drugiej strony nasza otwartość i chęć skutecznej pomocy stały u podstaw pilnego dostosowania naszej infrastruktury do bieżącej sytuacji. Dlatego też w okresie 13. 06. 2022 – 31. 07. 2022 roku podjęto się wielu prac modernizacyjnych, remontowych by optymalnie pomoc wszystkim oczekującym naszego wsparcia.
Celem prowadzonych prac było przygotowanie pomieszczeń znajdujących się w Centrum Charytatywnym Caritas, przy ul. Kapitalnej 1 w Przemyślu do przyjęcia i udzielania skutecznej pomocy uchodźcom z Ukrainy w zakresie ich integracji oraz aktywności społecznej.
Dzięki zrealizowanemu projektowi dostosowano szereg pomieszczeń i biur tworząc optymalne warunki do przyjęcia obywateli Ukrainy i udzielenia im profesjonalnej pomocy i wsparcia. Obejmuje ono szereg działań zarówno pomocy materialnej, rzeczowej, konsultacji prawnych, wsparcia emocjonalnego i psychoterapeutycznego, ale także szeroko rozumianego wsparcia i poradnictwa społecznego i aktywizacji zawodowej. W tym celu dokonany projekt modernizacyjny umożliwił prowadzenie doradztwa, konsultacji prawnych, organizację lekcji i kursów języka polskiego, usług tłumaczeniowych, spotkań szkoleniowych w zakresie zakładania własnej działalności gospodarczej, konsultacji w kontaktach z instytucjami publicznymi (MOPs, GOPS, itp.), a także stał się miejscem asystentury pracowników Caritas w poszukiwaniu uchodźcom miejsca zamieszkania, edukacji, zatrudnienia oraz asymilacji.
Wykonane dzięki pomocy finansowej Caritas Polska prace modernizacyjne przyczyniły się i wciąż służą zaradzaniu bieżących potrzeb napływających do Przemyśla i okolic uchodźców. Dynamiczna sytuacja i wciąż trwająca wojna nieustanie generuje potrzebę bardzo konkretnych działań, które mogą być realizowane dzięki przeprowadzonemu projektowi.