W ostatnich tygodniach, przemyska Caritas bardzo aktywnie włączyła się w pomoc ofiarom powodzi w południowo-zachodniej Polsce. Od pierwszych godzin kataklizmu, na terenie archidiecezji uruchomionych zostało 9 punktów zbierania pomocy rzeczowej (Przemyśl, Krosno, Sanok, Ustrzyki Dolne, Łańcut, Leżajsk, Zboiska oraz Kąkolówka).

Dzięki wrażliwości i zaangażowaniu ludzi dobrej woli, ofiarodawców, lokalnych samorządów, pracowników i wolontariuszy, do mieszkańców m.in. diecezji świdnickiej (w okolice Kłodzka), dostarczyliśmy już 12 tirów z pomocą humanitarną o łącznej wartości 623 tys. złotych. W zorganizowanych transportach znalazły się m.in.: żywność z długim terminem przydatności, pieczywo, woda pitna, agregatory prądotwórcze, osuszacze, pralki, żelazka, środki czystości, łopaty, mopy, środki higieny osobistej, koce, śpiwory, kalosze, kurtki czy karma dla zwierząt.

Przemyska Caritas dostarczyła także dla poszkodowanych 200 paczek w ramach akcji „Paczka dla Powodzian”. Ta inicjatywa realizowana jest także dzięki, uczniom ze szkół w Sanoku, Jarosławiu i Radymnie, którzy w ostatni weekend września w sklepach „Biedronka” prowadzili zbiórkę żywności. Młodym wolontariuszom udało się zebrać blisko 1 tonę produktów dla powodzian.

W imieniu poszkodowanych, Wszystkim zaangażowanym w organizację zbiórek produktów, ich segregację, transport oraz udzielającym pomocy finansowej, wyrażamy słowa wdzięczności. Za każdą formę pomocy i świadectwo chrześcijańskiej solidarności, dziękujemy lokalnym samorządom, dyrektorom szkół, sołtysom, druhom z Ochotniczych Straży Pożarnych, członkom Kół Gospodyń Wiejskich, kapłanom i wiernym z parafii, przedsiębiorcom, sponsorom, prywatnym ofiarodawcom, pracownikom i wolontariuszom naszej Caritas.

Ks. Artur Janiec – Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej