W minioną niedzielę 16 czerwca 2024 r. odbył się XXI Rodzinny Piknik Integracyjny Osób Niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego „Bądźmy razem”. Organizatorami tego wydarzenia byli Caritas Archidiecezji Przemyskiej, Starostwo Powiatowe w Łańcucie oraz Miasto Łańcut.

Piknik rozpoczął się Mszą Świętą w Kościele pw. św. Stanisława Biskupa w Łańcucie. Uczestnicy pikniku aktywnie włączyli się w oprawę Eucharystii, przygotowując dary, modlitwę wiernych oraz czytania. Następnie ulicami miasta przemaszerował uroczysty korowód prowadzony przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą z Tryńczy oraz grupę mażoretek ,,Finezja”. Na miejscu imprezy prowadząca- Pani Kamila Konieczny przywitała zgromadzone stowarzyszenia, zaproszonych gości, wolontariuszy oraz przybyłą widownię.

Na Piknik przybyli goście: poseł na Sejm RP Kazimierz Gołojuch; generał Policji w stanie spoczynku, doradca Wojewody Podkarpackiego – Józef Gdański; Dyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej – ksiądz Prałat Artur Janiec; Wicestarosta Łańcucki Barbara Pilawa – Kraus; Zastępca Burmistrza Miasta Łańcuta Marcin Kowalczyk; Przewodniczący Rady Miasta Łańcuta Sławomir Rejman; Wójtowie Gmin Powiatu Łańcuckiego; Radni Rady Powiatu Łańcuckiego; Radni Rady Miasta Łańcuta; Dyrektorzy, kierownicy placówek działających na rzecz osób niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego; Dyrektorzy szkół i jednostek samorządowych.

Po części oficjalnej, nastąpiła część artystyczna.

Na scenie swoje liczne talenty zaprezentowali podopieczni: Centrum Opiekuńczo- Mieszkalnego w Woli Małej, Warsztatów Terapii Zajęciowej w Białobrzegach, Domu Pomocy Społecznej w Łańcucie, Ośrodka Opieki Dziennej w Wysokiej, Środowiskowego Domu Samopomocy w  Łańcucie oraz Środowiskowego Domu Samopomocy w  Rakszawie.

Gościnnie wystąpili także: uczennice z klasy sportowej ZS nr 1 im. Janusza Korczaka w Łańcucie, Młodzieżowa Kapela Ludowa z Albigowej oraz gwiazda wieczoru –  zespół muzyczny Golden Age.

Podczas wydarzenia swoje stoiska prezentowali: Środowiskowy Dom Samopomocy w Rakszawie, Środowiskowy Dom Samopomocy w Łańcucie, Dom Pomocy Społecznej w Łańcucie, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Białobrzegach, Niepubliczny Ośrodek Rewalidacyjno- Wychowawczy Caritas w Wysokiej, Dzienny Dom Pomocy Caritas w Łańcucie, Duszpasterstwo Osób Niesłyszących w Łańcucie, Powiatowe Koło Związku Niewidomych w Łańcucie, Polskie Stowarzyszenie Diabetyków w Łańcucie, Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych  „Adoń i My”,  Stowarzyszenie Perełki z Łańcuta, Centrum Opiekuńczo- Mieszkalne w Woli Małej, Ośrodek Opieki Dziennej w Wysokiej oraz Ośrodek Wsparcia w Korniaktowie Południowym. Na stoiskach można było podziwiać piękne rękodzieło wykonane przez podopiecznych wymieninych organizacji i stowarzyszeń.

Dla najmłodszych uczestników przygotowano liczne gry i zabawy, konkursy z nagrodami, malowanie na streczu, modelowane balony, dmuchańce, lody, popcorn, wata cukrowa. Dla trochę starszych prowadzone były pokazy sprzętu pożarniczego, policyjnego i wojskowego oraz krótka prezentacja zasad pierwszej pomocy przedmedycznej.

Duże zainteresowanie wzbudzili szczególni goście –  alpaki, urocze, spokojne i przyjazne zwierzęta. Każdy uczestnik mógł znaleźć atrakcje odpowiednie dla siebie, aby radośnie spędzić wspólny czas.

W Pikniku wzięło  udział 10 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Powiatu Łańcuckiego, które przygotowały pyszne regionalne potrawy.

Z pomoc w organizacji XXI Rodzinnego Pikniku Integracyjnego Osób Niepełnosprawnych Powiatu Łańcuckiego dziękujemy: Komendzie Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Łańcucie, Komendzie Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie, Komendzie  Powiatowej Policji w Łańcucie, Centrum Medycznemu w Łańcucie, Zespołowi Szkół Technicznych w Łańcucie, Zespołowi Placówek Oświatowych w Łańcucie, Powiatowemu Centrum Kształcenia Zawodowego w Łańcucie, Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Łańcucie, Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Łańcucie, Medycznej Szkole Policealnej w Łańcucie, Szkolnemu Kołu Caritas przy II LO w Łańcucie, Zespołowi Szkół nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Łańcucie oraz sponsorowi -firmie ANKOP z Łańcuta.

Szczególne podziękowania kierujemy do wolontariuszy z Samodzielnego Plutonu Związku Strzeleckiego Strzelec Józefa Piłsudskiego im. 10 PSK z Łańcuta.

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy miłą wspólną zabawę.
Zapraszamy za rok !