Ks. dr Marcin Iżycki odwiedził przed świętami Bożego Narodzenia osoby w kryzysie bezdomności. W mroźny grudniowy poranek przywiózł opłatek i drobne upominki ludziom szukającym schronienia w opuszczonych altanach działkowych na warszawskiej Woli.

Właśnie na wyludnionych zimą działkach, a także w pustostanach, szałasach skleconych z byle czego na kolejowych bocznicach, czasem w śmietnikowych altanach lub na klatkach schodowych – wszędzie tam przebywają ludzie pozbawieni dachu nad głową. W tarapaty wpadli z różnych powodów – przyczyną życiowego kryzysu może być choroba, konflikt w rodzinie, utrata pracy, uzależnienie.

– W Warszawie pomagamy im wraz ze strażą miejską w ramach naszego wspólnego programu „Trochę ciepła dla bezdomnego”. Specjalne patrole dostarczają do tzw. miejsc niemieszkalnych ciepłą zupę, konserwy, koce, zimową odzież.  I motywują przebywające tam osoby do skorzystania ze wsparcia specjalistycznych placówek, na przykład schronisk prowadzących programy readaptacyjne – opowiada ks. dr Marcin Iżycki, dyrektor Caritas Polska. – Przed świętami szczególnie ważne jest, byśmy oprócz wsparcia materialnego przekazali potrzebującym także wsparcie duchowe, okazali im naszą solidarność dzieląc się dobrym słowem, składając życzenia, łamiąc się z nimi opłatkiem. Czasem drobny z pozoru gest może dać komuś nadzieję i stać się dla niego impulsem do tego, aby o siebie zawalczyć. My na każdym etapie życiowego kryzysu staramy się pomagać i niejedną taką wygraną walkę już widzieliśmy – dodaje ks. Iżycki.

–  To są takie same osoby jak my, tylko inaczej im się życie ułożyło. Dlatego postarajmy się ich nie zostawiać, przyjmijmy ich do naszego grona – potwierdza starszy inspektor Alfred Paplak ze stołecznej straży miejskiej.

Poza opłatkiem i Bożym błogosławieństwem dyrektor Caritas Polska przekazał warszawskim bezdomnym prezenty – w paczkach znalazły się czekolada, kawa i latarki. Patrole z zupą i przekazanymi przez Caritas artykułami pozwalającymi przetrwać chłody będą docierać do potrzebujących w okresie zimowym – poprzednia edycja akcji „Trochę ciepła dla bezdomnego” trwała do końca lutego 2021 r. Akcja jest prowadzona dzięki wsparciu darczyńców.