W piątek, 21 lutego 2025 r., pracownicy i podopieczni z wybranych placówek Caritas Archidiecezji Przemyskiej pielgrzymowali do Bazyliki pw. Znalezienia Krzyża w Kalwarii Pacławskiej, która jest jednym z trzydziestu trzech kościołów jubileuszowych ustanowionych w Archidiecezji Przemyskiej.
Uroczystej Eucharystii przy ołtarzu Matki Bożej Kalwaryjskiej przewodniczył bp Krzysztof Chudzio. Hierarcha przypomniał zebranym, że nadzieja jest bardzo ważna w życiu każdego człowieka, bo człowiek bez nadziei nie widzi sensu swojego życia. – Współczesny świat trochę zapomniał o nadziei i dlatego chcemy tę nadzieję głosić – powiedział biskup.
Jak zauważył bp Krzysztof, pracownicy Caritasu z natury niosą nadzieję. – To piękna wasza postawa. Jesteście tymi, którzy nadzieję niosą poprzez wiarę, z którą wypełniają swoje obowiązki – podkreślił hierarcha.
Okolicznościową homilię wygłosił ks. Paweł Konieczny, wicedyrektor Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Kaznodzieja oparł ją na słowach Pana Jezusa „Jeśli kto chce iść za Mną, niech się zaprze samego siebie, niech co dnia weźmie swój krzyż i niech Mnie naśladuje”.
– Przecież nikt nie chce cierpieć, nikt nie chce chorować, nikt nie chce doświadczać jakiś trudności, niedogodności. Trudno jest nam z czegoś zrezygnować – mówił ks. Konieczny. – Jako pracownicy Caritas spotykamy się także z różnymi krzyżami naszych podopiecznych. Krzyż samotności osób starszych, krzyż cierpiących i umierających w hospicjach, krzyż niepełnoprawnych, krzyż bezrobotnych i wykluczonych, krzyż ubogich szukający pomocy w utrzymaniu, krzyż dzieci i młodzieży z dysfunkcyjnych rodzin, krzyż uchodźców uciekających przed wojną, krzyż bezsensu, krzyż braku nadziei, krzyż nałogu. Dobrze wiemy jak różne są wymiary ludzkiego krzyża i cierpienia – dodał i zachęcał pracowników przemyskiej Caritas, żeby zawsze pomagali podopiecznym nieść ich codzienne krzyże.
Kaznodzieja docenił codzienne zaangażowanie pracowników Caritas. – Nasz wysiłek nie może zatrzymać się tylko na poprawnym wykonaniu takiego, czy innego zadania ale jest misją, którą powierza nam Kościół. Każdy z nas działa w imieniu Chrystusa. Stąd też moja odpowiedzialność za to, co robię nie ogranicza się tylko do względów ludzkich, kontroli urzędów, poprawności rozliczeń ale przede wszystkim wiąże się z odpowiedzialnością przed Bogiem – przypominał.
Na zakończenie ks. Konieczny podkreślił, że Rok Jubileuszowy „Pielgrzymi Nadziei” rzuca nowe światło na misję Caritas Archidiecezji Przemyskiej. – Wszelkie podejmowane przez nas zadania, nie mogą ograniczać się tylko do poprawy sytuacji bytowej i materialnej korzystających, ale przede wszystkim mają na celu przywrócić im poczucie własnej wartości oraz nadziei na lepszą przyszłość – zaznaczył wicedyrektor przemyskiej Caritas.
– Pielgrzymujemy do Sanktuarium Maryjnego, aby u Matki Bożej Słuchającej zostawić wszystkie bolączki nasze i naszych podopiecznych. Chcemy Ją dziś prosić, jako Matkę Nadziei, byśmy od niej uczyli się nieść nadzieję wszystkim, którzy jej potrzebują. Chcemy modlić się byśmy wykonując nasze zadania, obowiązki, powinności nie zapomnieli o własnej duszy i zbawieniu – zakończył homilię ks. Konieczny.
Bez wątpienia wspólna Eucharystia, refleksja nad Słowem Bożym, osobista modlitwa przed wizerunkiem Matki Bożej, stały się dla wszystkich pracowników umocnieniem wiary i sił duchowych w podejmowaniu codziennych wyzwań. Nawiedzenie Kościoła Jubileuszowego było też okazją do uzyskania odpustu związanego z trwającym Rokiem.
Należy wspomnieć, że nieustanna troska o duchowy wymiar pracowników, wolontariuszy i podopiecznych jest dla przemyskiej Caritas jednym z priorytetów codziennej misji. Aktywność Caritas koncentruje się zawsze wokół człowieka, definiując go jako istotę zarówno cielesną jak i duchową, wychodząc naprzeciw jego różnorodnym potrzebom. Formacja w duchu zasad Ewangelii pozwala pracownikom i wolontariuszom głębiej zrozumieć, że ich praca to nie tylko kwestia materialnej pomocy, ale przede wszystkim duchowego wsparcia, które ma na celu przywrócenie nadziei, godności i poczucia wartości drugiego człowieka. Stała formacja osób zaangażowanych w działalność dobroczynną uczy ewangelicznych postaw oraz przypomina o odpowiedzialności za powierzoną w imieniu Kościoła misję.