W poniedziałek – 9 grudnia 2024 r. w siedzibie Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Przemyślu odbyła się uroczysta konferencja inaugurująca działalność Branżowego Centrum Umiejętności (BCU) w dziedzinie pomocy społecznej. Placówka prowadzona jest przez Stowarzyszenie Pomocy Dzieciom i Młodzieży (lider projektu) we współpracy z Województwem Podkarpackim, które prowadzi Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego (partner projektu).
Podczas wydarzenia obecni byli przedstawiciele różnych środowisk, w tym nauki, samorządu i praktyki zawodowej. Wśród zaproszonych gości znaleźli się liderzy instytucji, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie, eksperci w dziedzinie pomocy społecznej, dyrektorzy szkół, przedstawiciele uczelni wyższych, sektora pracodawców oraz członkowie Rady Branżowego Centrum Umiejętności
Wśród gości znaleźli się m.in.:
- Arcybiskup Adam Szal, Metropolita Przemyski,
- Piotr Pilch, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego,
- Barbara Pelczar-Białek, Dyrektor Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie,
- Mariola Zajdel-Ostrowska, Dyrektor Departamentu Ochrony Zdrowia i Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie,
- Katarzyna Kuczemenda, Zastępca Dyrektora Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie,
- Bogusław Śnieżek, Kierownik Departamentu Edukacji, Nauki i Sportu Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie,
- Liliana Budkowska, Dyrektor Biura Programów Zewnętrznych Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji,
- Dorota Nowak-Maluchnik, Podkarpacki Kurator Oświaty,
- dr Sławomir Solecki, Prorektor ds. rozwoju i współpracy PANS w Przemyślu,
- Krzysztof Majcher, Zastępca Prezydenta Przemyśla,
- Marcin Dziółko, przedstawiciel Instytutu Badań Edukacyjnych.
Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor BCU – Jolanta Karpińska-Ciuba, która powitała Gości i przedstawiła program wydarzenia. Następnie ks. Paweł Konieczny zaprezentował obszary działalności BCU, które obejmują m.in. organizację szkoleń i kursów, wdrażanie nowoczesnych technologii w edukacji i praktyce, istotę współpracy w ramach tzw. trójkąta wiedzy tj.: szkoła-uczelnia-pracodawca, zrealizowane działania BCU oraz wsparcie doradztwa zawodowego. W dalszej części swój głos zabrali m.in.: Piotr Pilch – Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego, Bożena Ryczan – Starosta Przemyski oraz ks. Abp Adam Szal – Metropolita Przemyski. Następnie dokonano przecięcia wstęgi i poświęcenia placówki, której dokonał Abp Adam Szal. Wszyscy uczestnicy mieli możliwość zwiedzenia sal szkoleniowych i ich profesjonalnego wyposażenia.
Integralnym elementem wydarzenia był wykład pt. „Niepełnosprawność – paradygmat biopsychospołeczny”, który wygłosiła dr hab. Beata Gumienny, prof. UR, ekspertka w dziedzinie wsparcia osób z niepełnosprawnościami oraz członkini Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną Koło w Przemyślu.
Podsumowaniem konferencji był przeprowadzony panel dyskusyjny na temat „Pomocy społecznej w Polsce aktualne wyzwania i perspektywy”, w których udział wzięli:
- Monika Kulik Marek – Dyrektor M-SCKZiU w Jaśle;
- dr Bożena Majchrowicz – Dyrektor IOZ PANS w Przemyślu, pracodawca – opieka długoterminowa i hospicyjna stacjonarna i domowa;
- Małgorzata Sielska- Ekspert ds. realizacji doradztwa zawodowego;
- Agata Grochoła – Kierownik ŚDS w Przemyślu;
- Agnieszka Zygarowicz – Dyrektor PCPR w Krośnie;
- Marcin Dziółko – Główny analityk ds. współpracy ze środowiskami branżowymi Instytut Badań Edukacyjnych.
Konferencja była okazją do podkreślenia roli Branżowego Centrum Umiejętności w dziedzinie pomocy społecznej w kształceniu specjalistów oraz rozwijaniu współpracy między edukacją, a sektorem pracodawców. Centrum stanowi odpowiedź na potrzeby rynku pracy oraz zmieniające się wyzwania w zakresie pomocy społecznej, a jego działalność ma istotny wpływ na rozwój kompetencji zawodowych i promowanie nowoczesnych standardów pracy w tej dziedzinie.
BCU w Przemyślu jest gotowe do współpracy z instytucjami edukacyjnymi, organizacjami społecznymi i pracodawcami, a także do realizacji szkoleń i kursów, odpowiadających na potrzeby współczesnych wyzwań społecznych.
Anna Krukiewicz-Klukowska